GenelWordPress
Trend

WordPress Nedir?

Herhangi bir programlama dili bilgisine ihtiyaç duymadan internet sitesi açmaya ve yönetmeye olanak sağlayan Wordpress, oldukça popüler bir içerik yönetimi sistemidir. Kullanıcıların pek çok talebini hızlı ve güvenli bir şekilde karşılayabilen Wordpressin gelişimi sürekli olarak devam ediyor. Bu sayede Wordpress, zengin eklenti içerikleriyle birlikte hem internet sitesinin yönetimini güçlendirebilir hem de arama motoru optimizasyonunu daha etkin bir hale getirebilir. 

Wordpress Ne İçin Kullanılır?

Wordpress ne için kullanılır? sorusunun yanıtı oldukça geniş kapsamlıdır. Kullanıcılara pek çok tema ve eklenti seçeneği sunan Wordpressin kullanıldığı alanlar şunlardır:

 • Bireysel içeriklerin yayınlanabileceği kişisel web sitesi ya da çalışmaların sunulduğu portföy sayfası
 • Online satış yapılabilecek e-ticaret eklentili web sitesi
 • Küçük, orta ya da büyük ölçekli olması fark etmeksizin işletme, şirket ve kuruluşlara ait olan resmi sayfalar 
 • İşletmelerin reklam ve pazarlama faaliyetlerini yürüttüğü tanıtım sayfaları
 • Kullanıcıların birbirleriyle iletişim ve etkileşim halinde olduğu forum siteleri
 • Eğlence sektöründeki etkinlik, konser, tiyatro, sinema ve benzeri faaliyetlerin tanıtımının ve biletlerin satışının yapıldığı web siteler
 • Oyuncuların ve izleyicilerin bir araya geldiği oyun siteleri
 • Eğitim videolarını ve ders materyallerini içeren web siteler
 • Kullanıcılara anlık olarak ya da özel olarak belirlenen periyotlarda geçmişe, gündeme ya da geleceğe dair haber ve içerik sunan web siteleri

Özellikle yeni başlayanlar için ideal bir platform olan Wordpress pek çok alanda esnek bir kullanıma ve basit bir arayüze sahiptir. Daha önce hiç tecrübesi olmayan kişiler bile kendi internet sitelerini sitenin amacı, gereksinimleri ve kullanıcıların talepleri doğrultusunda yöneterek özelleştirmeler yapabilir. 

Wordpress Sisteminin Kullanıcılara Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Wordpress, bir internet sitesinin en baştan hiçbir yazılım bilgisine ihtiyaç duyulmadan kurulmasını desteklemesinin yanı sıra yayınlanan sitelerin içeriklerinin de yönetimini sağlar. Her geçen zamanda yeni bir özellik ekleyerek kullanıcıların beklentilerini en hızlı ve güvenli bir şekilde karşılamayı hedefleyen Wordpressin sunduğu avantajlar şunlardır:

 • Wordpress ile oluşturduğunuz bir web sitesinde yayınlanan içerikler SEO ile uyumluysa Wordpress, bu içerikleri arama motorlarına göre optimize ederek internet sitenizi daha üst sıralara taşımanıza yardımcı olur.
 • Wordpress ile tasarlanan tüm internet siteleri mobil cihazlara da uyumludur. Yani kullanıcılar bilgisayar, telefon ya da tablet fark etmeksizin diledikleri her cihazda internet sitesini aynı kalitede görüntüleyebilir.
 • Wordpressin sunduğu güncellemeleri anlık olarak internet sitesine yansıtmak mümkündür.
 • Wordpress; bireysel kullanıcıları ve işletmeleri arama motoru optimizasyonu, hız, güvenlik, metin düzenleme, bildirim gönderme ve mail bülteni oluşturma gibi pek çok açıdan çeşitli özellik, eklenti ve temalarla destekler. 
 • Yabancı dil bilmeyenler de Wordpressi rahatça kullanabilir ve web sitesini yönetebilir. Türkçe dil desteği olan bu panel ile kullanıcıların ilgili menü ve özelliklere rahatlıkla geçiş yapması mümkündür. 
 • Wordpress altyapısı, internet sitesindeki verileri yedeklemeye ve geri yüklemeye olanak tanır. 
 • Dünya genelinde Wordpress ile web sitesi açan ve yöneten milyonlarca kişi ve ya da işletme vardır. Dolayısıyla sürekli olarak gelişimine devam eden Wordpress hakkında takıldığınız yer olduğunda aktif topluluklara ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. Büyük bir kitle tarafından kullanılan Wordpress sisteminde olası problemlere karşı çözümler üretmek, etkileşimi güçlendirmek ya da fikir alışverişi yapmak için sahip olduğu aktif kullanıcı topluluklarından yararlanmanız mümkündür.

Yukarıda bahsedilen özellikler Wordpress sisteminin en yaygın olarak kullanılan ve en çok bilinen özellikleridir. Bunların yanı sıra Wordpress, sahip olduğu tema ve eklentiler sayesinde kullanıcılara web sitelerini kendi talepleri doğrultusunda özelleştirme ve yönetme imkanı tanır. Siz de kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde web sitesi açmak ve site içeriklerini düzenlemek için Wordpress kullanabilir ve faaliyetlerinizi genişletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu