GenelHostingWordPress

Wordpress Hosting Nedir?

PHP dili ve MySQL veritabanı kullanılarak hazırlanan ve 2003 yılında piyasaya sunulan WordPress; pek çok blog sayfası, e-ticaret sitesi ya da kurumsal web sayfaları için kullanılabilir. WordPress hosting; WordPress altyapısı ile internet sitesi açmak isteyenlerin verilerini barındırdıkları sunucudur. Bu sunucular WordPress yazılımına özel olarak hazırlanmıştır. 

Kimler WordPress Hosting Kullanmalı?

WordPress hosting paketi içerisinde SEO, e-ticaret ve e-posta gibi pek çok eklenti yüklü olarak gelir. WordPress kullanarak web sitesi oluşturmak isteyenlere büyük kolaylık sağlayan bu paketler; diğer hosting türlerine göre daha fazla CPU ve Ram gibi donanımsal özelliklere sahiptir. Küçük, orta ve büyük işletme fark etmeksizin WordPress tercih edebilecek kullanıcılar şunlardır:

 • WordPress otomasyon kurulumunu hızlıca tamamlamak isteyenler
 • Günlük olarak web sitesindeki verilerin yedeğini alma ihtiyacı olanlar
 • Ön bellek problemi ile karşı karşıya gelmek istemeyenler
 • Web sitesinin hızına, veri güvenliğine ve kullanıcı deneyimine önem verenler
 • Ücretsiz CDN hizmetine erişmek isteyenler
 • SSL sertifikasına sahip blog sayfası, e-ticaret sitesi ya da kurumsal web sayfası talebi olanlar

WordPress Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

WordPress altyapısı ve eklentileri kullanılarak hazırlanan ve yönetilen web siteleri ile bütünleşen ve hızlı bir şekilde optimize edilebilen WordPress hosting; küçük orta ya da büyük fark etmeksizin tüm işletmeler ya da bireysel kullanıcılar için büyük önem arz eder. Sitenin işleyişi, verilerin güvenliği, hız ve kullanıcı deneyimi bakımından öne çıkan WordPress hostingi satın alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar şunlardır:

 • WordPress hosting satın almadan önce ihtiyacınız olan web alanını belirlemeniz gerekir. Bu alanda web sitenizdeki fotoğraf, video, tema, metin ve benzeri tüm içerikler tutulur. Dolayısıyla zaman içerisinde artan veri yüküne göre alanınızı genişletmeniz gerekebilir.
 • Web sitenize hosting seçerken mutlaka aylık ziyaretçi sayısını da incelemeniz gerekir. Web sitesini olumsuz etkilememek için istatistikler doğrultusunda ziyaretçi yükünüzü karşılayacak ve kotaya takılmadan faaliyet sürdürebilecek hostingi tercih etmelisiniz.
 • WordPress hosting genel olarak paketlerinde ücretsiz olarak SSL sertifikası sunar. Fakat web sitesinin türüne, ziyaretçi sayısına ve veri hacmine göre ihtiyacınız olan SSL sertifikası kapsamı değişebilir. Örneğin e-ticaret sitelerindeki kullanıcı giriş bilgileri ve şifrelerin korunabilmesi için daha kapsamlı SSL sertifikası gerekir. 
 • WordPress hosting satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da e-posta sayısıdır. Yoğun bir mail trafiğine sahip olanlar hostingin e-posta desteğine de önem vermelidir. 
 • Web sitelerinin yüklenme hızı kullanıcı deneyimi ve marka bilinirliği açısından oldukça önemli bir faktördür. Genel olarak birkaç saniyede yüklenmeyen web siteleri içerik ve hizmet çok kaliteli dahi olsa ziyaretçi kaybeder ve kullanıcıların gözünde olumsuz bir izlenim bırakır. Dolayısıyla WordPress hosting alırken hızına dikkat etmeli ve kullanıcı deneyimini ön planda tutmalısınız.
 • WordPress hosting satın alırken web sitesinin çökme ve yavaşlamasından dolayı ortaya çıkabilecek veri kaybı ya da veri tabanının bozulması gibi problemler ile karşı karşıya kalma ihtimalini de dikkate almalısınız. WordPress hosting, bu problemlerin önüne geçebilmek için verilerinizi günlük, haftalık ya da aylık olarak yedekler. Dolayısıyla WordPress hosting satın alırken yedekleme özelliğinin hangi aralıkta olduğuna bakmanız önemlidir. 

WordPress hosting seçerken işletim sistemi, CDN, veri yedekleme, hız, veri güvenliği ve SSL sertifikası gibi pek çok kriteri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunun yanı sıra SEO desteği de sunabilen WordPress hostingleri; web sitesinin ziyaretçi durumuna göre seçmeniz mümkündür. Web sitenizin kapasitesine ve amacına uygun olarak seçeceğiniz WordPress hosting; sorunsuz ve kesintisiz bir kullanıcı deneyimi sunar. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu