GenelHosting

Hosting Nedir?

Hosting, internet sitelerini yayınlamak ve barındırmak için kullanılan sanal bir alandır. Bu sayede web sitenize ait olan tüm verileri ve dosyaları yılın her günü ve saatinde kullanıcıların erişimine sunabilirsiniz. Hosting hizmeti sağlayan makinelere server ya da web sunucusu denir. Web sunucuları günlük hayatımızda kullandığımız evlerdeki ya da ofislerdeki bilgisayarlardan çok daha kapsamlı donanımsal özelliklere sahiptir. Bu kapsamlı makinelerin bulunduğu yerler ise data center olarak da adlandırılan veri merkezleridir. Veri merkezlerinin altyapısı ve yüksek hızdaki internet bağlantısının gücü, bir araya gelerek hiçbir elektrik kesintisi riski ile karşı karşıya kalmadan web siteleri için barındırma hizmeti sunar. Bu sayede web siteleri zorlu koşullarda dahi ziyaretçilerin erişimine açık halde tutulur.

Hosting Türleri Nelerdir?

Bir web sitesinin içerisindeki resim, metin, dosya, video ve diğer tüm içerikler hosting hesabında barındırılır. Hosting hizmeti olmadan sayfanın web üzerinde yayınlanması mümkün değildir. Çünkü kullanıcılar tercih ettikleri web tarayıcılarına web sitesinin adreslerini yazdıklarında web sitesine ait olan dosyaların barındırıldığı sunucuya yönlendirilir. Eğer sunucu yoksa web üzerinde bir herhangi bir içerik yayınlanamaz. Barındırma hizmeti veren hostingler; web sitesi için gerekli olan kaynakların hacmine, kullanılan işletim sistemine ve paylaşım türüne göre çeşitli kategorilere ayrılır. En çok kullanılan hosting türleri şunlardır:

Shared Hosting (Paylaşımlı Hosting)

Bu tür hostingler üzerinde tek bir sunucu birden fazla sayıda hosting barındırabilir. Barındıracağı hosting sayısı; sunucunun sahip olduğu donanımsal özelliklere, fiziksel güce ve bant genişliğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Paylaşımlı hostingler diğer seçeneklere göre daha ekonomiktir.

Virtual Private Server (VPS)

Sanallaştırma sistemindeki tüm sunucular ana sunucudaki işletim sistemine bağlı olarak çalışır. Ram, CPU ve bant genişliği gibi paylaşımlar sanallaştırmanın getirdiği avantajla birlikte yazılımsal olarak yapılır.

Dedicated Server (Kiralık Sunucu)

Paylaşımlı sunucuların aksine dedicated serverlar ile hız düşümü ya da yoğunluk gibi problemler söz konusu olmaz. Kolay kullanım seçeneği sunan kiralık sunucular diğerlerine göre daha farklı maliyetlere sahip olabilir.

Cloud Hosting (Bulut Sunucu)

Bulut sunucularda barındırdığınız bir web sitesi, tek bir sunucu yerine merkezi bir sistemdeki kaynaklar ile çalışır. Bu sayede bulunduğunuz sunucuda meydana gelen herhangi bir probleme karşı başka bir sunucu devreye girer ve böylelikle web siteniz sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder. Bulut sistemindeki ağa ne kadar çok sunucu bağlanırsa merkezi sistemden sunuculara sağlanan kaynak miktarı o kadar çok artar.

WordPress Hosting

Linux tabanlı sunucular üzerinden tahsis edilen ve WordPress kullanımı için özel olarak hazırlanan bu hosting türü, içerisinde web sitenizi daha işlevsel hale getirecek pek çok uygulama ve tema sunar.

Kimler Sunucu Kullanmalı?

Sunucular; sahip oldukları üstün donanımsal özelliklerle birlikte ağ üzerindeki istemcilere dosya, veri ve kaynak paylaşımı yapmayı sağlayan yapılardır. Sunucu tercih edebilecek kullanıcılar şunlardır:

  • Ağını yönetmek ve dosya, uygulama ve veritabanlarını barındırmak isteyenler
  • E-posta barındırma ihtiyacı olanlar
  • 7 gün 24 saat her anda kesintisiz bir şekilde yüksek çalışma performansına erişmek isteyenler
  • Enerji verimliliği, veri güvenliği ve yüksek hizmet kalitesine önem verenler
  • Sel, deprem ve elektrik kesintisi gibi pek çok doğal afet ve problemlere karşı verilerini güvence altına almak isteyenler

Sunucular; işletim sistemi, donanımsal özellikler ve paylaşım türüne göre çeşitli kategorilere ayrılır. Siz de web sitenizdeki verilerin hacmini ve kaynak ihtiyaçlarınızı değerlendirerek size en uygun olan hosting hizmetinden yararlanabilir ve web sitenizi kesintisiz olarak kullanıcıların erişimine açabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu