Bu makalede nameserver nedir? sorusunu cevaplayacağız ve Hostware’dan alacağınız alan adlarında nameserver oluşturma, güncelleme gibi işlemleri nasıl yapabileceğinize dair bilgiler sunacağız.

Nameserver Nedir?

Bir web sunucusuna(web sitesine) bağlanabilmek için 232.125.147.26 gibi IP adreslerini kullanırız. Rakamlardan oluşan IP adreslerini akılda tutmak zorun olduğundan IP adresleri yerine alan adlarımızı yazarız. Basitçe ifade etmek gerekirse, nameserver web sunucusunun sahip olduğu IP adresi ile alan adlarımızın arasındaki bağlantıyı sağlar.

Nameserver Oluşturma

Hostware’dan satın almış olduğunuz alan adları için, aşağıdaki adımları takip ederek kolayca nameserver oluşturabilirsiniz;

  • Öncelikle müşteri paneli üst menüsünden Alan Adı>Alan Adlarım bağlantısına tıklayınız.
  • Açılan sayfada Alan Adımızın üzerine tıklayarak Alan Adı yönetim paneline giriş yapınız.
  • Alan adı ile ilgili işlemlerinizi yapabileceğiniz yönetim panelinde bulunan sol menüden “Özel Nameserver’lar” menüsüne tıklayınız.
  • Özel Nameserver’lar sayfasından nameserver adını ve sunucu IP adresi bilgilerini girerek “Değişiklikleri Kaydet” butonu aracılığıyla nameserver oluşturabilirsiniz.

Nameserver Değiştirme

Alan adlarınızın nameserverlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

  • Alan adı ile ilgili işlemlerinizi yapabileceğiniz yönetim panelinde bulunan sol menüden “İsim sunucuları / Nameserver Adresleri” menüsüne tıklayınız.
  • İsim sunucuları / Nameserver Adresleri sayfasından gerekli değişiklikleri yaparak “Nameserverları Değiştir” butonuna tıklayıp, nameserver adreslerinizi güncelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir